راهنمای سفر برای پیاده روی اربعین حسینی 94 - گذرنامه و ویزای عراق

 

برای سفر به کربلا در ایام اربعین حتما باید گذرنامه و ویزای عراق داشته باشید. تا گذرنامه نداشته باشید، نمی توانید از مرز خارج شوید. چون هر اتفاقی آن طرف مرز برایتان بیفتد، برای پیگیری گذرنامه لازم است.البته من خودم سال پیش بدون گذرنامه رفتم و اتفاقی هم نیفتاد و خیلی هم چسبید!

 

چه گذرنامه دارید و چه ندارید به نکات زیر توجه فرمایید:

 

افرادی که گذرنامه ندارند:

 

 

1- برای گرفتن گذرنامه باید به دفاتر پلیس+10 مراجعه کنید.

 

 

با توجه به ترافیک صدور و تمدید گذرنامه در این ایام و وقت کم تا اربعین، همین امروز اقدام به ثبت نام گذرنامه در دفاتر کنید و به مسئول صدور گذرنامه تاکید کنید گذرنامه را برای اربعین می خواهید. سریعتر !!!

 

 

2- مشکل سربازی تان حتما باید حل شود. افراد بالای 18 سال که مشمول هستند، چه دانش آموز، چه دانشجو و چه سرباز. محصلین باید گواهی اشتغال به تحصیل بگیرند و اگر سرباز هستید، باید از یگان خدمتی تان پیگیر باشید.

 

آنهایی که گذرنامه دارند:

 

 

1- برای سفر به عراق باید گذرنامه تان بیشتر از 6 ماه اعتبار داشته باشد. عراقی ها اگر ببینند گذرنامه تان بیشتر از شش ماه اعتبار ندارد، از لب مرز دیپورت تان می کنند.

 

 

2- ویزای عراق برای اربعین 94: در سایت سماح ثبت نام کنید. تا الان 350 هزار نفر ثبت نام کرده اند. یک ماه بیشتر به اربعین نمانده است. اگر کاروانی هستید یا انفرادی باید برای ویزا ثبت نام کنید.

 

ویزا با گذرنامه فرق می کند. قیمت ویزا بین 25 تا 40 دلار در نوسان است و هنوز قیمت قطعی امسال اعلام نشده است.

 

سال پیش اطراف سفارت عراق خیلی شلوغ بود. امکان گرفتن ویزا خیلی سخت بود. اما امسال سازمان حج و زیارت، اینترنتی ثبت نام می کند.

 

فقط کافی است در سایت سماح ثبت نام کنید. خودشان برایتان ویزا می گیرند و در زمان مناسب به دستتان می رسانند. برای تهیه ویزا باید از طریق شرکت های زیارتی، یا سامانه سماح که مربوط به حج و زیارت می باشد و یا مراجعه مستقیم به سفارت عراق اقدام شود.

 

آدرس سایت سماح: http://samah.haj.ir

 

 

 

3- اگر دانش آموز بالای 18 سال هستید و یا دانشجو هستید، حتما باید وثیقه بگذارید. برای سفرهای زیارتی 2 میلیون تومان وثیقه لازم است. آنطور که شنیده شده، برای وثیقه از فرزندان نیروهای مسلح چک هم قبول می کنند.

 

مجوز خروج مخصوص افرادی می باشد که حتی با داشتن گذرنامه و ویزا هم نمی توانند از کشور خارج شوند.

برخی از این افراد عبارتند از:
سربازان وظیفه
نظامیان
طلاب حوزه علمیه
دانشجویانی که خدمت نظام وظیفه انجام نداده اند.
کسانی که کارت پایان خدمت ندارند.

 

نکات و یادآوری های پایانی:

 

1. داشتن گذرنامه تنها کافی نیست و باید ویزا گرفته شود.

 

2. برای تهیه ویزا باید از طریق شرکت های زیارتی، یا سامانه سماح که مربوط به حج و زیارت می باشد و یا مراجعه مستقیم به سفارت عراق اقدام شود.

 

 

3. در حفظ و نگهداری گذرنامه خود کوشا باشید.

 

4. همراه داشتن کپی شناسنامه، کارت ملی و چند قطعه عکس، در صورت مفقود شدن گذرنامه ضروری می باشد.

 

5. با توجه به اینکه ممکن است از اهل کاروان جدا شوید، ویزا و گذرنامه و کلیه مدارک و وسایل مورد نیاز هر شخص حتما همراه خودش باشد.

 

6. توجه داشته باشید هنگام ورود به کشور عراق مهر ورود به کشور در گذرنامه شما درج گردد. تا در برگشت دچار مشکل نشوید.

 

7. سعی کنید مشخص کنید که با کدام کاروان عازم سفر اربعین هستید. چیزی کمتر از یک ماه بیشتر به اربعین نمانده است. اگر با کاروان مسجد، مدرسه، دانشگاه عازم هستید و گذرنامه دارید، باید حتما از الان گذرنامه هایتان را برای ثبت نام به مدیر کاروان هایتان بدهید تا بتوانند برای شما ویزا بگیرند. البته اگر کاروان تان در سامانه ثبت نام اربعین 94 (سماح) ثبت شده باشد، می توانید از طریق سایت مربوطه نامتان را در کاروان مربوطه درج کنید.

 

8. معمولا ویزاها زمینی دو هفته و هوایی 30 روز، توسط مامور عراقی در گذرنامه درج می شود. برای گرفتن ویزا احتمالا در فرودگاه های ایران و عراق و مرزهای زمینیف شرایطی برای این ایام فراهم می شود. اما منتظر نمانید. می خواهید لب مرز برای گرفتن ویزا پشت یک صف 1 میلیون نفری بایستید. در این صورت باید 4 روز لب مرز بخوابید تا نوبت ویزای شما برسد. هر چند تا آن زمان احتمالا اربعین تمام شده است. در پایان تهیه کننده این مطلب را هم از دعای خیرتان بی بهره نگذارید.

 

با تشکر از http://libarshad1388.blogsky.com